Tag Archives: filit iasi

Festivalul International de Literatura si Traducere Iasi (FILIT), 23-27 octombrie 2013. Program complet

filit.iasi.afisFestivalul International de Literatura si Traducere Iasi (FILIT) ce se desfasoara in perioada 23-27 octombrie 2013, reuneste peste 100 de profesionisti ai cartii (scriitori, traducatori, editori, organizatori de festival, librari, critici literari, distribuitori de carte, manageri si jurnalisti culturali), atat din tara, cat si din strainatate.

Iata mai jos programul FILIT:

MIERCURI – 23 OCTOMBRIE

11.00-13.00, Colegiul National „Emil Racovita” Iasi
„Scriitori printre liceeni”, lectura si Q&A
Participanti: Petru Cimpoesu, Filip Florian
Moderatoare: Prof. Liliana Balan

11.00-13.00, Aula Universitatii Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iasi
„Scriitori printre studenti”, lectura si Q&A
Participa: Emil Brumaru, Radu Pavel Gheo
Moderator: Conf. univ. dr. Antonio Patras

11.00-13.00, Institutul Francez Iasi, Sala „Benjamin Fondane”
„Cum trece cartea granita”, masa rotunda
Participa: Traducatori si autori invitati in Festival
Moderatoare: Corina Bernic

13.00-15.00, Colegiul „Costache Negruzzi” Iasi, Sala de festivitati
„Scriitori printre liceeni”, lectura si Q&A
Participa: Ileana Malancioiu, Stefan Agopian
Moderatoare: Prof. dr. Camelia Gavrila, prof.dr. Mihaela Dobos

13.00-15.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Rosie
„Intalnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii si cititorii revistei
Participa: Sadie Jones
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul National de Arta „Octav Bancila” Iasi
Prof. Cristi Lazar, lauta; Otilia Lazar, violoncel
Prof. corepetitor Smaranda Acatrinei

14.00-15.00, Casa FILIT
Vernisajul expozitiei foto „117 Scriitori romani” de Mircea Struteanu
Eveniment urmat de prezentarea albumului „117 Scriitori romani”

15.00-16.00, Galeriile „Pod Pogor”
„Poezia romaneasca in Grecia – Reflectii si perspective”, conferinta
Participa: Prof. Andreas Rados
Organizat de Fundatia pentru Promovarea Culturii Balcanice si Europene,,Rigas Fereos”

15.00-16.30, Colegiul National Iasi, Sala de festivitati
„Traducerea – rigoare si arta la interferenta de spatii culturale”
Intalnire profesori de limba romana si de limbi straine cu traducatorii
Participa: Traducatorii invitati si profesorii de limba romana si de limbi straine din Iasi
Moderatoare: prof. Sabina Manea (ISJ)
Organizat de Inspectoratul Scolar Judetean Iasi

15.00-16.30, Casa FILIT
„Scriitorii in centru”, lecturi + dezbatere
Participa: Petru Cimpoesu, Jan Koneffke, Cristian Teodorescu
Moderatoare: Bianca Burta-Cernat

16.30-17.00, Ateneul Tatarasi, Sala Foaier
„Iasii in marturii si evocari literare”, expozitie de fotografie si texte
Organizotor: Ateneul Tatarasi

16.30-17.00, Casa FILIT
Seturi de muzica electronica „LeVant”, muzica electronica
Participa: George D. Stanciulescu

17.00-20.00, Ateneul Tatarasi, Sala Mare/Galeriile de Arta
„Romane pe vazute – literatura romana si germana pe ecran”
Proiectie de film
Organizata de Ateneul Tatarasi, in parteneriat cu Centrul Cultural German Iasi

19.00-20.00, Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: festivalul isi saluta invitatii”
Moderator: Catalin Sava (TVR)

20.00-21.30, Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Spectacol de opera-balet: Partea I 
Indiile galante de Jean-Philippe Rameau, montat pentru prima data de regizorul Andrei Serban
Organizat de Opera Nationala Romana Iasi
22.00-23.30, Spectacol de opera-balet: Partea a II-a
Organizat de Opera Nationala Romana Iasi

21.00, Cinema ArtHouse Central, Cafenea
Concert „Her Funky Subjects”
COMPONENTA: Sorina (voce), Radu (percutie), Teo (chitara), Sergiu (bass)
Concert cool, soul, groovy, jazzy

JOI – 24 OCTOMBRIE

10.30-12.00, Casa cu absida „Laurentiu Ulici”
„Scriitorii ieseni in dialog cu traducatorii”, intalnire informala
Participa: Traducatorii invitati si membrii USR, Filiala Iasi
Organizat in parteneriat cu Uniunea Scriitorilor din Romania, Filiala Iasi

11.00-13.00, Colegiul National Iasi, Sala de festivitati
„Scriitori printre liceeni”, lectura si Q&A
Participa: Adriana Bittel, Cecilia Stefanescu
Moderatoare: Prof.dr. Gabriela Florentin Petrache

11.00-13.00, Aula Universitatii Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iasi
 „Scriitori printre studenti”, lectura si Q&A
Participa: Ioana Parvulescu
Moderator: Conf. univ. dr. Emanuela Ilie

12.00-14.00, Ateneul Tatarasi, Sala Mare
„Recunoaste autorul si opera”, concurs literar
Organizat de Ateneul Tatarasi

12.30-14.00, Primaria Iasi, Sala Mare
„Lansarea antologiilor de poezie si proza iesene”, lansare de carte
Participa: Conf. univ. dr. Antonio Patras, lect. univ. dr. Doris Mironescu si autorii selectati in antologii

13.00-15.00, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri”, Sala de festivitati
„Scriitori printre liceeni”, lectura si Q&A
Participa: Denisa Comanescu, Ion Muresan
Moderator: Prof. Manuela Beatrice Cotofan

13.00-15.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Rosie
„Intalnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii si cititorii revistei
Participa: Gabriela Adamesteanu, Jan Koneffke
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul National de Arta Octav Bancila Iasi
Clara Lupascu, violoncel; Maria Sandu, vioara
Profesor corepetitor Smaranda Acatrinei

14.30-15.00, Casa FILIT
Seturi de muzica electronica „LeVant”, muzica electronica 
Participa: George D. Stanciulescu

15.00-16.30, Casa FILIT
„Scriitorii in centru”, lecturi si Q&A
Participa: Adriana Bittel, Georgi Gospodinov, O. Nimigean
Moderatoare: Simona Sora

16.00-17.00, Ateneul Tatarasi, Galeriile de Arta
Lansarea cartii: Trei poduri peste lume 
Autor: Principele Radu al Romaniei
Organizata de Ateneul Tatarasi si Editura Curtea Veche
Participa: Alteta Sa Regala Principele Radu al Romaniei
Prezinta: Cercetator dr. Liviu Bratescu, directorul Ateneului Tatarasi

16.30-17.00, Casa FILIT
„Prezentare Literaturfestival Berlin (Germania)”
Participa: UIlrich Schreiber

17.00-18.30, Casa FILIT
„Scriitorii in centru”, lecturi si Q&A
Participa: Sadie Jones, Florina Ilis, Nichita Danilov
Moderator: Conf. univ. dr. Daniel Cristea-Enache

17.00-20.00, Ateneul Tatarasi, Sala Mare/Galeriile de Arta
„Romane pe vazute – literatura romana si germana pe ecran”
Proiectie de film
Organizata de Ateneul Tatarasi, in parteneriat cu Centrul Cultural German

17.00, Muzeul Unirii, Holul de onoare, la etaj
„Metamorfoza cartilor”, expozitie de carte – obiect de arta
Participa: Suzana Fantanariu Baia, Atena-Elena Simionescu
Moderatori: Lacramioara Stratulat, Director al Complexului Muzeal National Moldova, si Valentin Ciuca, critic de arta

18.00, Institutul Francez Iasi, spatiul de expunere
Vernisajul instalatiei foto-audio „Romania printre randuri…”
Prezinta: Orianne Muller si Anastazia Dupuy (studente la Universitatea Paris-Sorbonne)
Organizat de Asociatia Communication interculturelle et Muséale avec l’Europe Centrale et Orientale (CIM&CO), Universitatea Paris-Sorbonne – Lectoratul de Limba, Literatura si Civilizatie romanesti si Institut de la langue roumaine, Bucuresti, in parteneriat cu Institutul Francez Iasi

19.00-20.30, Carturesti Palas
„Cafeneaua Publica – Cum sa te lansezi in industria cartii”
Dezbatere
Organizata de Fundatia Comunitara Iasi

19.00-21.00, Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: Scriitorii si televiziunea”, dezbatere
Participa: Stelian Tanase, Mircea Dinescu, Florin Iaru, Cristian Teodorescu
Moderator: Catalin Sava (TVR)

21.00, Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Concert simfonic
Program: 
– Ludwig van Beethoven, Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in do minor, op. 37 
– George Enescu, Poema romana, op. 1 
Concert simfonic
Participa: Orchestra simfonica a Filarmonicii de Stat Moldova Iasi
Organizat de Filarmonica de Stat Moldova Iasi

21.00, Cinema Art House Central, etaj 6, cafenea
Concert „Music Sounds Better”
Concert rock/alternative/indie
Participa: Cristina Schiopu (voce), Mihai Mahalu (chitara), Sorin Petrila (chitara), Marius Avadanii (chitara bas), Mihail Tabarca (percutie)

VINERI – 25 OCTOMBRIE

09.30-11.00, Colegiul National „Mihai Eminescu” Iasi
„Intalnire cu liceenii”, lectura si Q&A
Participa: François Garde
Moderatoare: Raluca Varlan
Organizat de Institutul Francez Iasi, in cadrul proiectului Festivalul Primului Roman

10.00, Parcul Stiintific si Tehnologic „Tehnopolis” Iasi,
Holul si salile de seminarii
Expozitie cu vanzare de carte tehnica; Seminar cu editurile participante; Lansare de carte tehnica
Eveniment organizat de Parcul Stiintific si Tehnologic „Tehnopolis” Iasi

11.00-12.00, Colegiul National „Costache Negruzzi” Iasi, Sala de festivitati
„Intalnire cu liceenii”, lectura si Q&A
Participa: Hervé Bel
Moderator: Prof. univ. dr. Simona Modreanu si Raphaël Bruchet (lector de franceza)
Organizat de Institutul Francez Iasi, in cadrul proiectului Festivalul Primului Roman

11.00-13.00, Colegiul National „Mihai Eminescu” Iasi, Sala de festivitati
„Scriitori printre liceeni”, lectura si Q&A
Participa: Florina Ilis, Nichita Danilov, Moderatoare: Prof. dr. Miruna Raluca Bostan

11.00-13.00, Casa de cultura „Mihai Ursachi”, Sala „Diotima”
„Scriitori printre liceeni”, lectura si Q&A
Participa: Doina Rusti, Stelian Tanase
Moderatoare:  Prof. dr. Mariana Purtuc, prof. Caliopia Hodorogea

11.00-13.00, Aula Universitatii Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iasi
„Scriitori printre studenti”, lectura si Q&A
Participa: Filip Florian, Varujan Vosganian
Moderator: Simona Sora

11.00-13.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, Sala Ferdinand
„Lost in the original”, intalnire profesionala intre studenti si profesori de la traductologie cu traducatori
Participa: Traducatorii invitati, studenti si profesori la traductologie
Moderatoare: Prof. univ. dr. Rodica Dimitriu

13.00-15.00, Liceul Teoretic „Dimitrie Cantemir” Iasi, Sala de festivitati
„Scriitori printre liceeni”, lectura si Q&A
Participa: Simona Popescu, Stefan Bastovoi
Moderatori: Prof. Anca Dimitriu, prof. Daniela Liliana Zaharia

13.00-15.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Rosie
„Intalnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii si cititorii revistei
Participa: Petru Cimpoesu, Jean Mattern
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul National de Arta Octav Bancila Iasi
Componenta grupului: Alexandra Ichim, corn; Vlad Ivancia, violoncel; Madalina Ivancia, vioara
Profesor corepetitor Smaranda Acatrinei

14.00, Casa Dosoftei
„Intalnire cu publicul”, lectura si Q&A
Participa: Hervé Bel, Véronique Bourlon (directoarea Festival du Premier Roman din Chambéry)
Moderator: Prof. univ. dr. Simona Modreanu
Organizat de Institutul Francez Iasi, in cadrul proiectului Festivalul Primului Roman

14.00-15.30, Casa FILIT
„Scriitorii in centru”, lecturi poezie + dezbatere
Participa: Florin Iaru, Denisa Comanescu, Ion Muresan
Moderator: Bogdan Cretu

15.30-16.00, Casa FILIT
Seturi de muzica electronica „LeVant”
Muzica electronica 
Participa: George D. Stanciulescu

16.00-17.30, Casa FILIT
„Scriitorii in centru”, lecturi + dezbatere
Participa: Radu Pavel Gheo, Andrew Cowan, Ruxandra Cesereanu, Moderator: Paul Cernat

16.00-17.30, Lectoratul de franceza, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi
„Intalnire cu studentii”, lectura si Q&A
Participa: François Garde
Moderator: Raphaël Bruchet
Organizat de Institutul Francez Iasi, in cadrul proiectului Festivalul Primului Roman

16.00-17.30, Institutul Francez Iasi, Sala „Benjamin Fondane”
„Traducerea: tradata de original!”, conferinta
Participa: Georges Bastin, profesor la Universitatea din Montréal
Moderator: Prof. univ. dr. Rodica Dimitriu
Intalnire in limba franceza

16.00-17.30, Sala de lectura a Bibliotecii Judetene „Gheorghe Asachi” Iasi
„Literatura de consum. Posibilitati de traducere”, dezbatere
Participa: Traducatori, editori, scriitori
Moderator: Dan Dobos
Organizata de Biblioteca Judeteana „Gheorghe Asachi” Iasi
Eveniment profesional

17.00-18.30, Galeria Universitas, Casa Bals, Universitatea de Arte „George Enescu” Iasi
„Basme REconstruite”, expozitie de ilustratie de carte si carte – obiect de arta
Participa: studentii specializarii Arte-plastice GRAFICA, din cadrul UAGE, Iasi
Moderatoare: Valentina Drutu, muzeograf, si prof. univ. dr. Atena-Elena Simionescu
Organizata de Universitatea de Arte „George Enescu” Iasi

17.00-18.30, Galeriile „Pod Pogor”
„Indragostit de Tarkovski. Mic tratat de traire a artei”
Lansare de carte in prezenta autorului
Participa: Mihai Vacariu si Elena Dulgheru, Invitat: Liviu Antonesei
Organizata de Editura Adenium

17.00-19.00, Ateneul Tatarasi Galeriile de Arta
„Romane pe vazute – literatura romana si germana pe ecran”
Proiectie de film
Organizata de Ateneul Tatarasi, in parteneriat cu Centrul Cultural German Iasi

17.30-18.00, Casa FILIT
„Prezentare Festival du Premier Roman-Chambéry (Franta)”
Prezentare de festival literar international
Participa: Véronique Bourlon

18.00-19.30, Casa FILIT
„Scriitorii in centru”, lecturi + dezbatere
Participa: Stefan Agopian, Cecilia Stefanescu, Andrei Kurkov, Moderator: Marius Chivu

19.00-20.30, Ateneul Tatarasi, Sala Mare
„Poveste de vara”, spectacol de teatru – muzica si literatura
Organizat de Ateneul Tatarasi in parteneriat cu scriitoarea A.G. Billig si Fernando Mihalache

20:00, Cinema ArtHouse Central, Cafenea
Piesa de teatru: „7 blesteme cerute, facute si legate” (regia: Chris Simion), spectacol de teatru
Organizata de Cinema ArtHouse Central

20.00, Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: Intalnire cu Herta Müller. Premiul Nobel la Iasi”
Dezbatere
Participa: Herta Müller, Moderator: Liviu Mihaiu

21.00, Cinema ArtHouse Central, Cafenea
Concert de jazz: „Garlea cvintet jazz – Rhythm of the word & art painting”
Componenta: Cristian Garlea (pian, sintetizatoare), Iulian Pavelescu (chitara), Adrian Trufia (bas), Constantin Stavrat (tobe), Mihaela Garlea (voce), Mihaela Pavelescu (artist plastic)

21.30, Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Concert: Ada Milea, Anca Hanu, Cristi Rigman, Bobo Burlacianu

23.00, Casa FILIT
„Noaptea alba de poezie si jazz”, lecturi de poezie si recital de jazz
Moderatori: Corina Bernic, Claudiu Komartin
Organizat de Asociatia Charta, Salonul de Literatura Zero+ si Institutul Max Blecher

SAMBATA – 26 OCTOMBRIE

10.00-12.00, Casa FILIT
„Miscari, expresii si fetisuri in scriitura ieseana”, dezbatere
Participa: Calin Ciobotari, Marius Chelaru, Ioana Petcu, Livia Iacob, Bogdan Moisa, Emanuela Ilie, Ana Sandulescu, Ioan Raducea
Moderatori: Marius Sidoriuc, Paul Gorban
Organizat de Salonului de literatura Zero+

10.00-14.00, Galeriile „Pod Pogor”
„Science-fiction in Romania”, vernisaj si colocviu 
Organizat de Muzeul Literaturii Romane Iasi, in colaborare cu Biblioteca Judeteana Iasi

11.00-13.00, Ateneul Tatarasi (sala mare)
„Literatura la Ateneu”, lectura si Q&A
Participa: Daniela Zeca, Cristian Teodorescu
Moderator: Marius Chivu

11.30, Sala Ferdinand, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”
„Editori straini/Editori romani: intalnire profesionala”
Intalnire profesionala
Organizata in parteneriat cu Asociatia Editorilor din Romania

12.00, Casa FILIT
„Intalnire cu publicul”, lectura si Q&A
Participa: Hervé Bel, François Garde
Moderatoare: Prof. univ. dr. Simona Modreanu
Organizat de Institutul Francez Iasi, in cadrul proiectului Festivalul Primului Roman

12.00-13.30, Muzeul Unirii, Sala 1
Vernisajul Expozitiei de carte medicala. Prezentare de carte
Prezinta: Prof. dr. Adrian Streinu Cercel (Bucuresti), Prof. dr. Carmen Dorobat (Iasi)
Organizat de Spitalul de Boli Infectioase „Sfanta Parascheva” Iasi in parteneriat cu Complexul Muzeal National Moldova

12.00-14.00, Manastirea Golia, Staretie
„Literatura religioasa. Posibilitati de traducere”, masa rotunda
Participa: Traducatorii invitati
Moderatori: Catalin Jeckel, Director Editura Doxologia, si Constantin Sturzu, Consilier Cultural al Mitropoliei Moldovei si Bucovinei

12.00-14.00, Casa Dosoftei, la etaj
Intalnire cu scriitorul Manuel Rico, lectura publica si Q&A
Participa: Manuel Rico
Moderator: Prof. univ. dr. Dana Diaconu
Organizat de Institutul Cervantes din Bucuresti, Ambasada Spaniei in Romania

12.00-14.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Rosie
„Intalnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii si cititorii revistei
Participa: David Vann, Andrew Cowan
Moderatori: prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul National de Arta Octav Bancila Iasi
Traian Sturza, fagot;
Cvartetul de flaut: Raluca Tihon, Carla Stoleru, Mihaela Grigoras, Diana Elenescu
Profesor corepetitor Smaranda Acatrinei

12.00-13.30, Casa de Cultura din Pascani, parter, Galeria de Arta
Lecturi publice in Pascani, lecturi si Q&A
Participa: Florina Ilis, Radu Pavel Gheo

14.00-15.30, Casa FILIT
„Scriitorii in centru”, lecturi de poezie si Q&A
Participa: Mircea Dinescu, Emil Brumaru, Ileana Malancioiu
Moderator: Conf. univ. dr. Daniel Cristea-Enache

16.00: Conferinta de presa, Cinema ArtHouse Central, Galeria de arta

17.00: Vernisaj
Expozitie de grafica „Prospective of  Retrospective”: Dan Raul Pintea 
Organizat de Cinema ArtHouse Central

15.30-16.00, Casa FILIT
Seturi de muzica electronica „LeVant”, muzica electronica 
Participa: George D. Stanciulescu

16.00-17.30, Casa FILIT
„Scriitorii in centru”, lecturi si Q&A
Participa: Daniela Zeca, Jean Mattern, Andrea Bajani
Moderatoare: Luminita Corneanu

17.00, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, Libraria „Orest Tafrali”
„Miniaturas de tiempos venideros. Poesía rumana contemporánea” 
Prezentarea antologiei de poezie romaneasca, editie bilingva, traducere de Catalina Iliescu Gheorghiu, Vaso Roto Ediciones, 2013
Participa: Conf. univ. dr. Catalina Iliescu Gheorghiu si lect. univ. dr. Doris Mironescu

17.00, Galeriile Fundatiei Regale (B.C.U.)
Lansare de carte
Lansarea Anuarului Uniunii Artistilor Plastici din Romania – Filiala Iasi, in cadrul expozitiei „Salonul Artei Iesene”
Participa: Felix Aftene, presedinte U.A.P.R. – Filiala Iasi, Valentin Ciuca, critic de arta
Petru Bejan, critic de arta
Organizator: Uniunea Artistilor Plastici din Romania – Filiala Iasi

17.00-19.00, Ateneul Tatarasi, Sala Mare/Galeriile de Arta
„Romane pe vazute – literatura romana si germana pe ecran”
Proiectie de filme
Organizata de Ateneul Tatarasi, in parteneriat cu Centrul Cultural German

17.30-18.00, Casa FILIT
„Prezentare Literaturfestival Leukerbad (Elvetia)”
Participa: Hans Ruprecht

18.00-19.30, Casa FILIT
„Scriitorii in centru”, lecturi + dezbatere
Participa: Gabriela Adamesteanu, Aris Fioretos, Varujan Vosganian
Moderator: Dan Shafran

20.00, Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: Intalnire cu François Weyergans. Premiul Goncourt la Iasi”, dezbatere
Participa: François Weyergans
Moderator: Cristian Tudor Popescu

21.30, Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Texterioare”
Concert Alexandru Andries si invitatii sai: Maria Ioana Mintulescu, Berti Barbera, Sorin Romanescu

22.00, Baia Turceasca
„DE.KOLECTI.F”, concert muzica electro
O noapte dedicata muzicii electronice germane si franceze alaturi de Prosumer si Paradis, doi DJ din Paris care recontextualizeaza pop-ul francez.
Organizat de Goethe Institut, Institutul Francez din Romania, Rokolectiv

21.30, Art House Central, etajul 6, Cafenea
Proiectul muzical „Ad Ombra”, muzica ambiental-simfonica
Participa: George D. Stanciulescu

22.30, Cinema ArtHouse Central, Cafenea
After party 
Organizat de ArtHouse Central

DUMINICA – 27 OCTOMBRIE

12.00-14.00, Casa FILIT
Focus Republica Moldova, lecturi publice si dezbatere
Participa: Arcadie Suceveanu (presedintele Uniunii Scriitorilor din Republica Moldova), Ana Bantos (critic literar), Iulian Ciocan (scriitor, critic literar, jurnalist), Nicolae Spataru (poet), Lucretia Barladeanu (poeta, prozatoare)
Moderator: Arcadie Suceveanu
Organizat in parteneriat cu Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova.

12.00-14.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Sala Rosie
„Intalnirile Alecart”, dialog cu redactorii, colaboratorii si cititorii revistei
Participa: Ruxandra Cesereanu, Andrea Bajani
Moderatori: Prof. dr. Nicoleta Munteanu, prof. Emil Munteanu
Moment muzical Colegiul National de Arta Octav Bancila Iasi
Ciprian Chirvasa, trompeta;
Ansamblu de percutie: Marius Helciu, Oana Ailenei, Liria Tigaeru, Iustin Rusu

14.00-15.00, Casa FILIT
Let’s Cross the Borders, conferinta
Participa: Daniela-Cristina Cujba, director executiv/Event Manager, Fundatia Iasi Capitala Culturala Europeana
Organizata de Fundatia Iasi Capitala Culturala Europeana

14.00-16.00, Aula „Mihai Eminescu”, Biblioteca Centrala Universitara „Mihai Eminescu” Iasi
„Doua premii Goncourt in dialog”
Intalnire cu tema premiului Goncourt si lansarea proiectului „Premiul Goncourt, editia romaneasca”
Participa: François Weyergans si François Garde; Prezentarea proiectului „Premiul Goncourt, editia romaneasca” de catre Raphaël Bruchet
Moderator: Alexandru Calinescu
Organizata de Institutul Francez Iasi, in cadrul proiectului Festivalul Primului Roman

15.00-16.00, Cinema ArtHouse Central, Moldova Mall, Cafenea
Recital Alexandra Andrei, Andreea Andrei, Cosmin Vaman

14.30-15.00, Casa FILIT
Seturi de muzica electronica „LeVant”, muzica electronica 
Participa: George D. Stanciulescu

15.00-16.30, Casa FILIT
„Scriitorii in centru”, lecturi si Q&A
Participa: Doina Rusti, Simona Popescu, David Vann
Moderator: Cosmin Ciotlos

15.00-17.00, Punct de plecare: Casa FILIT
Relatari 2, performance de Matei Bejenaru realizat in colaborare cu percutionistul Paul Gradinaru
Participa: Matei Bejenaru si Paul Gradinaru

17.00-19.00, Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Serile FILIT: Scriitor in Est”, dezbatere
Participa: Stefan Bastovoi, Attila Bartis, Georgi Gospodinov, Andrei Kurkov
Moderator: Luca Niculescu

19.00, Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
„Festivitatea de inchidere a FILIT”
Moderator: Catalin Sava (TVR)
Festivitatea decernarii Premiilor liceenilor

20.00, Teatrul National „Vasile Alecsandri”, Sala Mare
Gala extraordinara de opera, opereta si musical-uri celebre
Eveniment organizat de: Opera Nationala Romana Iasi

Salonul de Carte Bookfest Iași (25-27 octombrie 2013): scriitori celebri în dialog cu cititorii

Au mai rămas doar 10 zile până la începerea primei ediții a Salonului de Carte Bookfest Iași. Între 25-27 octombrie 2013, în Sala Pașilor Pierduți de la Universitatea Al. I Cuza din Iași cititorii vor avea ocazia să se întâlnească … read more